Aktualności

RYNEK NIERUCHOMOŚCI W KARKONOSZACH !

18 sierpnia 2019

Karkonosze to malownicze szlaki, przepiękne widoki, oraz wiele atrakcji turystycznych. Odwiedzane są co roku przez tysiące turystów dzięki, którym baza noclegowa jest bardzo rozwinięta, a nowych inwestycji przeznaczonych stricte pod wynajm krótkoterminowy nie brakuje.  

Jak wynika z danych opublikowanych w raporcie GUS z dnia 16.10.2018r. „ w okresie pierwszych dziewięciu miesięcy 2018 roku w Polsce oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto. Według wstępnych danych, w okresie styczeń-wrzesień 2018 r. oddano do użytkowania 129,7 tys. mieszkań, tj. o 4,4% więcej niż przed rokiem. Lepsze wyniki odnotowali inwestorzy z dwóch dominujących na rynku mieszkaniowym form, tj. deweloperzy, którzy oddali do użytkowania 77,4 tys. mieszkań oraz inwestorzy indywidualni z efektem 48,6 tys. mieszkań (odpowiednio
o 7,5% i 0,2% więcej niż w analogicznym okresie ub. roku).  W ramach tych form budownictwa wybudowano łącznie 97,2% ogółu mieszkań oddanych do użytkowania w okresie dziewięciu miesięcy 2018 r. (z tego deweloperzy wybudowali 59,7%, a inwestorzy indywidualni 37,5% mieszkań).”  

Pomimo coraz mniejszej dostępności gruntów pod zabudowę mieszkaniową, rosnących koszty realizacji inwestycji wynikających z drożejących materiałów oraz coraz większych kosztów pracy deweloperzy i tak dążą, aby zaspokoić popyt. Niestety wiążę się to ze wzrostem cen za nowe budownictwo.

Również i w naszym regionie firmy deweloperskie notują rekordowe wyniki sprzedaży.

Na obecną chwilę w Jeleniej Górze powstaje 10 nowych inwestycji, w Karpaczu i w Szklarskiej Porębie po 8.  W 2017 r. w Jeleniej Górze oddano do użytku 179 nowych mieszkań, w Karpaczu 153, natomiast w Szklarskiej Porębie 409 (dane GUS z dn.31.12.2017r.)

 Inwestycje powstające w Jeleniej Górze są w większości kupowane na własne cele mieszkaniowe, chodź coraz częściej również i pod wynajem, ale długookresowy z nastawieniem na studentów, rodziny, przyjeżdżającą kadrę menedżerską i innych.  Są to zazwyczaj mieszkania 1-, 2- oraz 3-pokojowe. Natomiast inwestycje powstające w naszych kurortach górskich w około 95 % przeznaczone są pod inwestycję z przeznaczeniem pod wynajem krótkoterminowy, ale również czasami z myślą o odsprzedaży z zyskiem w przyszłości. Jak wynika z mojego doświadczenia w branży oraz rozmów z deweloperami przy tym rodzaju inwestycji, największym zainteresowaniem na rynku cieszą się lokale o niewielkim metrażu w dobrej lokalizacji. Najszybciej są sprzedawane małe apartamenty typu studio do 30m2 oraz apartamenty 2-pokojowe do 48m2. W większości tych inwestycji, mieszkania te sprzedawane są w systemie condo i aparthoteli czyli z gwarantowaną stopą zwrotu z inwestycji, która na naszym terenie jest na poziomie 6-8%.   Deweloperzy, aby wyjść naprzeciw swoim klientom coraz częściej oferują również tzw. wykończenia pod klucz. Opcja ta cieszy się dużym powodzeniem wśród nabywców. 

Reasumując – rynek mieszkaniowy w Karkonoszach jest rynkiem bardzo szybko rozwijającym się i pomimo znaczącej ilości nowych inwestycji jest ciągłe zapotrzebowanie na lokale. Biorąc pod uwagę rozwój turystyki w Karkonoszach z roku na rok będzie przybywać nowych inwestorów, bo zakup nieruchomości jako opcja inwestycyjna jest nie tylko opłacalna ale również przynosząca wymierne korzyści.

 

 

 


Drukuj Wróć do aktualności