Aktualności

Rola architekta przy wyborze i projektowaniu wnętrza mieszkania.

8 lipca 2019

Aktywność związana z poszukiwaniem swoich nowych czterech kątów jest jednym z najbardziej ekscytujących wyzwań dla każdego z nas. Na początku zawsze jesteśmy pełni energii i pozytywnych emocji. Szukamy ciekawych pomysłów, inspirujemy się dziesiątkami tematycznych blogów. I nie ma w tym oczywiście nic dziwnego. Jednak im dalej w przysłowiowy las, tym bardziej zaczynamy dostrzegać, jak trudno podjąć dobrą i optymalną decyzję, jak niełatwo znaleźć odpowiedzi na wiele powstających pytań. Już samo poszukiwanie działki pod wymarzony dom lub zwiedzanie inwestycji deweloperskich staje się dużym wyzwaniem, gdyż pod uwagę należy wziąć wiele różnych czynników i aspektów, o których wcześniej nawet nie pomyśleliśmy. Kryteriów doboru odpowiedniego miejsca na dom lub mieszkania jest bardzo wiele. Często w euforii, zachwyceni nową lokalizacją, widokiem z okna lub dużą powierzchnią nabytego lokum, zapominamy zwrócić uwagę na istotne elementy, które będą mieć znaczący wpływ na wykorzystanie naszego nowego miejsca do życia.

 Jak więc dokonać właściwego wyboru i podjąć mądrą, przemyślaną decyzję? Jak zwrócić uwagę na wszystkie aspekty, aby znaleźć rozwiązania ponadczasowe i nie odczuwać rozczarowania wraz z upływającym czasem? Warto rozejrzeć się za profesjonalną pomocą. Tak jak przy wyborze oferty mieszkań korzystamy z pomocy agentów nieruchomości, a przy staraniach o kredyt wspieramy się doświadczonym doradcą finansowym, tak i przy analizie potencjału projektowego i aranżacyjnego miejsca, skorzystać możemy z pomocy doświadczonego architekta.

Na początku powinniśmy zastanowić się nad naszymi potrzebami i oczekiwaniami. Jak spędzamy czas wolny? Gdzie pracujemy, w domu czy w biurze? Do czego przykładamy wagę? Jak często gościmy znajomych? Kilka odpowiednio zbudowanych pytań pozwoli nam określić jakie wymagania powinniśmy stawiać naszemu nowemu lokum, a także jak wydobyć z niego potencjał, który spełni oczekiwania i sprawi, że mieszkanie stanie się naszym azylem, pozwalającym na relaks i ładującym w nas energię do działania.

Doświadczony architekt z pewnością doradzi sprawdzając np. miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego inne dokumenty, które pozwolą nam lepiej poznać okolicę oraz określić, co w niedalekiej przyszłości może z nami sąsiadować. Ważne jest także abyśmy dobrze rozważyli część miasta w której czujemy się dobrze. Jak często bywamy w centrum, czy lubimy długie spacery na obrzeżach miasta? Jak wygląda dostępna komunikacja miejska oraz udogodnienia w budynku? Niebagatelny wpływ na urządzanie wnętrza mieszkania ma rodzaj budownictwa, czy jest to wysoka czy niska zabudowa, a może któraś ze śródmiejskich kamienic ze stropami wysokimi na 3,5 m skradła nam serce?

W przypadku mieszkania warto przyjrzeć się jak wygląda sam budynek, w którym znajduje się nasz potencjalny zakup. Czy przeprowadzone w nim zostały odpowiednie remonty? Czy piony kanalizacyjne zostały już wymienione? Odgrywa to dużą rolę z punktu widzenia ewentualnych remontów łazienki i toalety.

Podczas odbioru nieruchomości od dewelopera bardzo ważne jest, aby zwrócić uwagę na błędy w wykonaniu, m.in.  pęknięcia ścian i tynków, poziom podłogi, czy i w jaki sposób otwierają się okna i drzwi, jakość oszklenia (czy są zarysowania i pęknięcia), zarysowania na futrynie, skrzydle drzwi, wyjścia dla podłączeń hydraulicznych: wc, pralka, umywalka, prysznic/wanna w łazience oraz zlew w kuchni, wentylację w kuchni i łazience.

Bardzo istotny jest plan, rozkład i układ naszego mieszkania lub domu. Pamiętać należy, aby zwrócić uwagę, w którą stronę skierowane są okna, czy mieszkanie jest w pełni rozkładowe, czy ma aneks kuchenny połączony z salonem. Architekt który dobrze zweryfikuje oczekiwania klienta i pozna jego preferencje już na tym etapie, doradzi w sprawie ewentualnych przeróbek i zmian w planie na taki, który spełni potrzeby przyszłych mieszkańców. Podpowie czy zmiany, które chcemy wprowadzić wymagają dodatkowych uzgodnień w urzędzie czy też nie, co niewątpliwie może mieć wpływ na czas realizacji. Wskaże mocne i słabe strony nieruchomości oraz oszacuje minimalny budżet, jaki przeznaczyć będziemy musieli na ewentualne zmiany i remonty. Doświadczony architekt podpowie, które ściany można wyburzyć, by powiększyć przestrzeń oraz czy nasze planowane zmiany w rzeczywistości będą racjonalne i potrzebne.

Podczas opracowywania projektu rozważyć należy z pozoru tylko błahe kwestie, takie jak rozmieszczenie oświetlenia i jego natężenie, dobrać odpowiednią kolorystykę oraz materiały wykończeniowe. Całość aranżacji ze wszystkimi szczegółami ma ogromny wpływ na odbiór przestrzeni. Gdy wszystko już jest ustalone musimy wykonać plan działania, czyli określić budżet zgodny z obowiązującymi cenami i promocjami, zakupić materiały, wybrać firmę wykonawczą i nadzorować remont. Ważne, aby wszystko zgrać z kosztorysem, by w połowie remontu nie skończyły się fundusze, które mieliśmy zaplanowane do wydania. Wisienką na torcie będzie dekorowanie wnętrza, dobór odpowiednich dodatków i detali.

Każdy z nas ma swoje zdanie na temat wnętrza jakiego oczekuje i na temat tego, jak chce mieszkać.  Warto pamiętać o powyższych aspektach i o tym ile istotnych decyzji po drodze trzeba podjąć i jak duży wpływ będą one miały na kolejne lata naszego życia. Brak zwrócenia uwagi na drobne detale już na początku prac może nas sporo kosztować na kolejnych etapach wykańczania mieszkania. Ma nadzieję, że powyższy artykuł chociaż w niewielkim stopniu ułatwi Państwu wybór, podejmowanie odpowiednich decyzji projektowych i sprawne przeprowadzenie prac remontowych, tak aby Wasze marzenia o pięknym wnętrzu się urzeczywistniły.

yv design pracownia projektowa

Iwona Kasprzyk

mob: +48 502 549 963

mail:  iwona@yvdesign.pl

 webwww.yvdesign.pl


Drukuj Wróć do aktualności